Ile muszę mieć punktów w BIK, żeby dostać kredyt?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu często sprawdza się w przypadku pytań o finanse i bankowość. Mianowicie: to zależy.

Ile muszę mieć punktów w BIK, żeby dostać kredyt?
Jeśli miałbym na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem, odpowiedź brzmiałaby następująco: to zależy od banku. Nie ma jednej, stałej dla wszystkich banków liczby punktów koniecznych do otrzymania kredytu.

W niektórych miejscach w internecie można natknąć się na informację o 480 punktach (na 631 maksymalnie) – jest to jednak mit. Wszystko zależy bowiem od skłonności do ryzyka danego banku. W jednych instytucjach poprzeczka jest zawieszona wyżej, w innych: niżej. W firmach pożyczkowych korzystających z BIK do scoringu podchodzi się jeszcze bardziej liberalnie.

Przy okazji: scoring BIK nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego przyznaje się kredyty gotówkowe. Dodatkowym aspektem jest choćby nasza sytuacja osobista, na podstawie której stwierdza się, czy jesteśmy wiarygodni kredytowo. Oraz nasza zdolność kredytowa, z której wynika, na jaką ratę nas stać.

Pamiętaj, że o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu mogą zadecydować również inne zaległości. Nie tylko bankowe, ale też te związane z innymi regularnymi opłatami: czynsz, alimenty, czy rachunki telefoniczne.

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Najlepiej jest po prostu dbać o swoją historię kredytową i robić wszystko, by mieć lub odzyskać cztery lub pięć gwiazdek.

 

PODSUMOWANIE

  1. Nie ma jednej, stałej liczby punktów BIK, które „uprawniają” do otrzymania kredytu.
  2. Każdy bank przydziela kredyty według własnych zasad.
  3. Dbaj o swoją historię kredytową – a zminimalizujesz ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego.
  4. Spłacaj wszystkie regularne zobowiązania - nie tylko raty kredytu, ale też opłaty za prąd czy telefon.
Chcesz dowiedzieć się więcej o scoringu BIK? Tutaj znajdziesz więcej informacji!

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation