Czy da się wyczyścić BIK ze złych informacji?

Ubiegasz się w banku o kredyt, ale dostajesz odmowną decyzję z powodu złego BIK-u. Czy możesz wyczyścić niego informacje, a przede wszystkim – czy warto to zrobić?

BIK

W BIK-u zbierane są wszystkie informacje dotyczące Twoich zobowiązań finansowych – np. tego, czy wywiązujesz się ze spłaty swoich rat, ile masz kredytów i pożyczek i jak często się o nie ubiegasz. Są tam widoczne informacje o Twoich spóźnieniach w spłatach rat, o Twoich kartach kredytowych.

Wszystkie te elementy wpływają na Twój scoring BIK, czyli punktację. Każda osoba ubiegająca się o kredyt jest oceniona w skali od 1 do 100 – od wysokości uzyskanego wyniku zależy, czy ma szanse na kredyt. A w BIK-u znajduje się każdy, kto kiedykolwiek brał pożyczkę, kredyt, ma kartę kredytową, kupował jakiś produkt na raty.

A ponieważ to BIK podpowiada bankowi, czy dany klient jest dostatecznie wiarygodny, żeby udzielić mu kredytu, wiele osób zastanawia się, czy nie ma możliwości wykasowania całkowicie danych z BIK. Takie wymazanie informacji o wszystkich zobowiązaniach finansowych pozwoliłoby na posiadanie „czystej karty”. Czy jednak można to zrobić?

Czy można wykasować dane z BIK-u?

Usuwanie negatywnych danych z BIK nie jest możliwe.
  • UWAGA! Dopuszczalne jest tylko w dwóch sytuacjach: kiedy zauważyłeś błędy w swojej historii kredytowej i zależy Ci na tym, żeby je poprawić. Można je usunąć, zgłaszając się do banku, który wprowadził złe informacje do BIK.
  • Kiedy wygasł kredyt, który udało Ci się spłacić terminowo. Masz wtedy okazję odwołać zgodę BIK na przetwarzanie informacji o tym zadłużeniu. O to, czy zgadzasz się na przetwarzanie danych po wygaśnięciu wniosku, jesteś pytany podczas podpisywania umowy  kredytowej.

Pamiętaj jednak! Pozytywne dane o spłaconym kredycie dobrze wpływają na Twoją historię kredytową, więc zastanów się, czy są Ci potrzebne. 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation