Czego możesz żądać od BIK?

Jeśli jesteś w bazie BIK, to oznacza to, że instytucja ta zbiera informacje na temat Twojej historii kredytowej i dzieli się nimi z uprawnionymi podmiotami. To jej obowiązek w stosunku do banków, niektórych firm i instytucji. Jednak jakie obowiązki BIK ma w stosunku do Ciebie – kredytobiorcy i klienta banku?

Czego możesz żądać od BIK?

Na jakiej podstawie działa BIK?

BIK działa na podstawie artykułu 105 ustawy o Prawie Bankowym. Zgodnie z nią, BIK musi dzielić się informacjami na temat udzielonych kredytów i historii ich spłaty z bankami, pożyczkodawcami, SKOK-ami i innymi stronami upoważnionymi (np. instytucjami takimi, jak prokuratura czy sądy).

BIK ma obowiązek przekazywać im pełną posiadaną historię kredytową konsumenta: pozytywną (jeśli spłacasz wszystko na czas) lub negatywną (jeśli masz problemy z płatnościami), by lepiej ocenić ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy klientom.

Co Ty możesz zrobić z informacjami zawartymi w bazie BIK?

Możesz je sobie ściągnąć w formie płatnego raportu lub bezpłatnej informacji ustawowej (raz na pół roku). Informacja ustawowa to dokument zbierający Twoje dane i informacje na temat Twojej historii kredytowej – nie ma tam więc na przykład oceny punktowej.

Zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych, BIK ma obowiązek dzielić się informacją ustawową raz na pół roku z każdym, kto znajduje się w rejestrze BIK i o to poprosi.

BIK ma też obowiązek aktualizować dane o Twoim zadłużeniu w ciągu 7 dni od momentu, w którym bank zgłosi jakieś zdarzenie (spłata raty, opóźnienie spłaty, wzięcie nowego kredytu, itd.)

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Usunąć informacje z BIK możesz w jednej z dwóch sytuacji:

  1. Wygasł kredyt, którego raty spłacałeś w terminie. Zgodę na przetwarzanie informacji o takiej należności możesz cofnąć od razu po jej spłaceniu.
  2. W BIK są błędne dane na Twój temat.
Uwaga! Usunięcie z BIK błędnych informacji na Twój temat wymaga odezwania się do banku, który te dane przekazał do BIK. BIK tylko zbiera treści i wystawia na ich podstawie ocenę punktową, ale nie ma prawa w nie ingerować!

 Jeśli miałeś problem ze spłacaniem któregoś ze swoich kredytów (opóźnienia powyżej 60 dni), dane automatycznie przestaną być widoczne dla banków po upływie 5 lat od spłaty.

Chcę kupić mieszkanie. Czy BIK ma na to wpływ?

Chcę kupić mieszkanie. Czy BIK ma na to wpływ?

Planujesz zakup mieszkania? Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Czy BIK ma wpływ na uzyskanie kredytu?

Kontakt do BIK

Z BIK można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Telefon do BIK: 22 310 44 44 (od poniedziałku do piątku, od 8 do 20)

Adres e-mail do BIK: kontakt@bik.pl

PODSUMOWANIE

  1. BIK ma obowiązek dzielenia się z klientami informacją ustawową raz na pół roku, na życzenie klienta.
  2. Czyszczenie BIK jest możliwe w kilku sytuacjach. BIK na życzenie klienta ma obowiązek cofnięcia zgody na przetwarzanie informacji o kredytach spłacanych przez niego rzetelnie. W przypadku informacji na temat kredytów spłacanych nierzetelnie, informacje automatycznie przestaną być widoczne dla banków po pięciu latach od spłaty całości zadłużenia.
  3. Jeśli w Twoim BIK są fałszywe dane, sprostować je musi bank lub inna instytucja, która przekazała je do BIK. Dlatego raz na jakiś czas warto zajrzeć do swojego konta BIK i zobaczyć, czy wszystkie dane są właściwe.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation