Czego możesz żądać od BIK?

Jeśli jesteś w bazie BIK, to oznacza to, że instytucja ta zbiera informacje na temat Twojej historii kredytowej i dzieli się nimi z uprawnionymi podmiotami. To jej obowiązek w stosunku do banków, niektórych firm i instytucji. Jednak jakie obowiązki BIK ma w stosunku do Ciebie – kredytobiorcy i klienta banku?

Czego możesz żądać od BIK?

Na jakiej podstawie działa BIK?

BIK działa na podstawie artykułu 105 ustawy o Prawie Bankowym. Zgodnie z nią, BIK musi dzielić się informacjami na temat udzielonych kredytów i historii ich spłaty z bankami, pożyczkodawcami, SKOK-ami i innymi stronami upoważnionymi (np. instytucjami takimi, jak prokuratura czy sądy).

BIK ma obowiązek przekazywać im pełną posiadaną historię kredytową konsumenta: pozytywną (jeśli spłacasz wszystko na czas) lub negatywną (jeśli masz problemy z płatnościami), by lepiej ocenić ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy klientom.

Co Ty możesz zrobić z informacjami zawartymi w bazie BIK?

Możesz je sobie ściągnąć w formie płatnego raportu lub bezpłatnej informacji ustawowej (raz na pół roku). Informacja ustawowa to dokument zbierający Twoje dane i informacje na temat Twojej historii kredytowej – nie ma tam więc na przykład oceny punktowej.

Zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych, BIK ma obowiązek dzielić się informacją ustawową raz na pół roku z każdym, kto znajduje się w rejestrze BIK i o to poprosi.

BIK ma też obowiązek aktualizować dane o Twoim zadłużeniu w ciągu 7 dni od momentu, w którym bank zgłosi jakieś zdarzenie (spłata raty, opóźnienie spłaty, wzięcie nowego kredytu, itd.)

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Usunąć informacje z BIK możesz w jednej z dwóch sytuacji:

  1. Wygasł kredyt, którego raty spłacałeś w terminie. Zgodę na przetwarzanie informacji o takiej należności możesz cofnąć od razu po jej spłaceniu.
  2. W BIK są błędne dane na Twój temat.
Uwaga! Usunięcie z BIK błędnych informacji na Twój temat wymaga odezwania się do banku, który te dane przekazał do BIK. BIK tylko zbiera treści i wystawia na ich podstawie ocenę punktową, ale nie ma prawa w nie ingerować!

 Jeśli miałeś problem ze spłacaniem któregoś ze swoich kredytów (opóźnienia powyżej 60 dni), dane automatycznie przestaną być widoczne dla banków po upływie 5 lat od spłaty.

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

Kontakt do BIK

Z BIK można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Telefon do BIK: 22 310 44 44 (od poniedziałku do piątku, od 8 do 20)

Adres e-mail do BIK: kontakt@bik.pl

PODSUMOWANIE

  1. BIK ma obowiązek dzielenia się z klientami informacją ustawową raz na pół roku, na życzenie klienta.
  2. Czyszczenie BIK jest możliwe w kilku sytuacjach. BIK na życzenie klienta ma obowiązek cofnięcia zgody na przetwarzanie informacji o kredytach spłacanych przez niego rzetelnie. W przypadku informacji na temat kredytów spłacanych nierzetelnie, informacje automatycznie przestaną być widoczne dla banków po pięciu latach od spłaty całości zadłużenia.
  3. Jeśli w Twoim BIK są fałszywe dane, sprostować je musi bank lub inna instytucja, która przekazała je do BIK. Dlatego raz na jakiś czas warto zajrzeć do swojego konta BIK i zobaczyć, czy wszystkie dane są właściwe.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation