Czego możesz żądać od BIK?
Jeśli jesteś w bazie BIK, to oznacza to, że instytucja ta zbiera informacje na temat Twojej historii kredytowej i dzieli się nimi z uprawnionymi podmiotami. To jej obowiązek w stosunku do banków, niektórych firm i instytucji. Jednak jakie obowiązki BIK ma w stosunku do Ciebie – kredytobiorcy i klienta banku?

Na jakiej podstawie działa BIK?
BIK działa na podstawie artykułu 105 ustawy o Prawie Bankowym. Zgodnie z nią, BIK musi dzielić się informacjami na temat udzielonych kredytów i historii ich spłaty z bankami, pożyczkodawcami, SKOK-ami i innymi stronami upoważnionymi (np. instytucjami takimi, jak prokuratura czy sądy).
BIK ma obowiązek przekazywać im pełną posiadaną historię kredytową konsumenta: pozytywną (jeśli spłacasz wszystko na czas) lub negatywną (jeśli masz problemy z płatnościami), by lepiej ocenić ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy klientom.
Co Ty możesz zrobić z informacjami zawartymi w bazie BIK?
Możesz je sobie ściągnąć w formie płatnego raportu lub bezpłatnej informacji ustawowej (raz na pół roku). Informacja ustawowa to dokument zbierający Twoje dane i informacje na temat Twojej historii kredytowej – nie ma tam więc na przykład oceny punktowej.
BIK ma też obowiązek aktualizować dane o Twoim zadłużeniu w ciągu 7 dni od momentu, w którym bank zgłosi jakieś zdarzenie (spłata raty, opóźnienie spłaty, wzięcie nowego kredytu, itd.)
Czyszczenie BIK – czy to możliwe?
Usunąć informacje z BIK możesz w jednej z dwóch sytuacji:
- Wygasł kredyt, którego raty spłacałeś w terminie. Zgodę na przetwarzanie informacji o takiej należności możesz cofnąć od razu po jej spłaceniu.
- W BIK są błędne dane na Twój temat.
Jeśli miałeś problem ze spłacaniem któregoś ze swoich kredytów (opóźnienia powyżej 60 dni), dane automatycznie przestaną być widoczne dla banków po upływie 5 lat od spłaty.
Kontakt do BIK
Z BIK można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.
Telefon do BIK: 22 310 44 44 (od poniedziałku do piątku, od 8 do 20)
Adres e-mail do BIK: kontakt@bik.pl
PODSUMOWANIE
- BIK ma obowiązek dzielenia się z klientami informacją ustawową raz na pół roku, na życzenie klienta.
- Czyszczenie BIK jest możliwe w kilku sytuacjach. BIK na życzenie klienta ma obowiązek cofnięcia zgody na przetwarzanie informacji o kredytach spłacanych przez niego rzetelnie. W przypadku informacji na temat kredytów spłacanych nierzetelnie, informacje automatycznie przestaną być widoczne dla banków po pięciu latach od spłaty całości zadłużenia.
- Jeśli w Twoim BIK są fałszywe dane, sprostować je musi bank lub inna instytucja, która przekazała je do BIK. Dlatego raz na jakiś czas warto zajrzeć do swojego konta BIK i zobaczyć, czy wszystkie dane są właściwe.