Co wie o Tobie BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, przetwarza wiele różnych danych na temat każdego polskiego kredytobiorcy. Jakie dokładnie dane są przetwarzane BIK? Czy można wykreślić się z BIK lub wyczyścić swoje konto z niewygodnych danych?

Co wie o Tobie BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja funkcjonująca w Polsce od drugiej połowy lat 90. Ma ona na celu pomaganie działającym w naszym kraju bankom przy weryfikowaniu konsumentów starających się o kredyty i pożyczki.

BIK w swoich archiwach przechowuje i przetwarza dane na temat historii kredytowej każdego konsumenta. Notuje informacje na temat kolejnych kredytów przez niego zaciąganych, w tym terminowość spłat kolejnych rat. Na tej podstawie wyciąga wnioski i wylicza ocenę kredytową (od 1 do 100 punktów), nazywaną również scoringiem. Im sumienniej spłacasz kredyt, tym wyższą masz ocenę w BIK i tym większe masz szanse na otrzymanie kolejnego kredytu w przyszłości.

Jakie dane przetwarza BIK i skąd je ma?

Wszystkie dane, jakie BIK przetwarza, pochodzą od banków. Z BIK możesz usuwać część danych (np. te dotyczące spłaconych o czasie kredytów), możesz też je korygować, jeśli są błędne.

  1. BIK przetwarza następujące dane na temat każdej osoby znajdującej się w bazie:
  2. Dane personalne, np. data urodzenia, PESEL, imię i nazwisko;
  3. Informacje na temat terminowości spłat zobowiązań;
  4. Informacje na temat potencjalnych zadłużeń „wiszących” nad klientem;
  5. Informacje o tym, gdzie składałeś wniosek o kredyt i w jakiej wysokości;
  6. Informacje na temat wszystkich spłacanych kredytów i części spłaconych (tych, których nie usunąłeś z bazy BIK);
  7. Terminy spłat kolejnych rat kredytu;
  8. Niekiedy również informacje o Twoim zatrudnieniu;

Gdzie mogę znaleźć informacje na swój temat w BIK?

Informacje na Twój temat dostępne są w Twoim spersonalizowanym raporcie Biura Informacji Kredytowej. Możesz go ściągnąć ze strony BIK, www.bik.pl.

Czy mogę skasować swój BIK?

Czyszczenie BIK z niewygodnych informacji – na przykład tych dotyczących nieterminowo spłacanych kredytów, których nie skończyłeś jeszcze spłacać – nie jest możliwe. Jeżeli chodzi Ci o wykreślenie informacji dotyczących Twojej historii kredytowej, to możesz to zrobić, ale tylko wtedy, gdy informacje są nieaktualne (wtedy możesz je skasować) lub błędne (wtedy możesz je skorygować).

Wykreślenie z BIK to dłuższy temat. Jest to teoretycznie możliwe, gdy spłacisz wszystkie swoje kredyty i usuniesz wszystkie informacje na temat Twojej historii kredytowej. Wtedy możesz złożyć do BIK wniosek o zaprzestanie przetwarzania Twoich danych.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation