Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej - czym jest, co o Tobie wie, czego od Ciebie chce?

Co to jest BIK?
BIK to instytucja, która podpowie bankowi, czy powinien dać Ci kredyt.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zbiera informacje na temat Twojej historii kredytowej. Na jej podstawie wystawia Ci ocenę, albo raczej ocenę Twojej kondycji finansowej.

Kiedy chcesz wziąć kredyt, bank prosi BIK o raport na Twój temat, a następnie stwierdza, czy pożyczenie Ci pieniędzy będzie dla niego bezpieczne.

Co BIK o mnie wie?

Jeśli choć raz w życiu pożyczyłeś od banku pieniądze, obojętnie, czy w formie kredytu, karty kredytowej czy rat, to w bazie BIK znajdziesz informacje na temat całego swojego zadłużenia, m.in.:

 • ile kredytów brałeś?
 • czy spłacałeś wszystko na czas?
 • jak często się zadłużałeś?
 • swoje dane osobowe

Oczywiście dotyczy to tylko kredytów wziętych w ostatnich latach, bo sam BIK istnieje dopiero od 1997 roku. Dotyczy to również niektórych długów zaciągniętych w firmach pożyczkowych.

Nie bój się BIK! Biuro zbiera wszystkie informacje, zarówno negatywne, jak i pozytywne.

 

Kto może pobrać moje dane bezpośrednio z BIK?

 1. Banki, w których składasz wniosek kredytowy.
 2. Banki i SKOK-i, od których już pożyczyłeś pieniądze.
 3. Instytucje pożyczkowe.
 4. Niektóre upoważnione instytucje, np. sądy i prokuratura.
 5. Ty sam – za opłatą, na stronie BIK.

 

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić BIK? To bardzo proste: wystarczy wejść na stronę www.bik.pl, stworzyć profil i wybrać rodzaj konta. Logowanie i sprawdzenie BIK jest łatwe i intuicyjne.

Pamiętaj, żeby przed rejestracją przygotować dowód osobisty – możesz potrzebować m.in. swojego numeru PESEL i zdjęcia/skanu dowodu osobistego!

Sprawdzenie BIK za darmo – czy to możliwe?

Bezpłatny raport BIK można ściągnąć tylko raz, na koncie próbnym. Za każdy kolejny trzeba zapłacić. Szczegóły na ten temat znajdziesz w tym artykule.

 

PPL_2red.png

Chcesz płacić mniej za kredyt?

Dowiedz się, jak to zrobić, poprawiając swoją ocenę kredytową. W darmowym poradniku Akademii FinAi nasi eksperci wyjaśniają tajniki tańszych ofert kredytowych!

 

Czyszczenie BIK – czy to mit?

„Proste czyszczenie BIK”, „czyszczenie BIK krok po kroku”, „czyszczenie BIK za darmo” – takie strony wyskoczą Ci, kiedy zapytasz wyszukiwarkę o czyszczenie BIK. Jak wyczyścić BIK? I czy w ogóle da się to zrobić?

Odpowiedź brzmi: NIE.

Z BIK nie da się usunąć niewygodnych informacji. Można je co najwyżej skorygować w kilku sytuacjach, m.in. wtedy, kiedy są błędne. Wykreślenie z BIK też nie jest możliwe.

 

Ocena punktowa BIK

Ocenę BIK, czyli tzw. „scoring” przedstawia się w dwóch formach: gwiazdek (od jednej do pięciu) i punktów (od 192 do 631). 

Im więcej masz punktów i gwiazdek, tym lepsza jest Twoja wiarygodność kredytowa. Czyli im wyższy masz scoring w BIK, tym łatwiej będzie Ci wziąć kredyt!

Warto też wiedzieć, że dzięki dobremu scoringowi masz większe szanse na otrzymanie od banku lepszej oferty z lepszym oprocentowaniem.

 

Jaką mam ocenę w BIK, jeśli nigdy nie brałem żadnego kredytu i nie kupowałem nic na raty?

W takiej sytuacji masz „czystą kartę” – nie masz żadnej oceny. Bank nic o Tobie nie wie, i może gorzej ocenić Twoją wiarygodność.

 

PODSUMOWANIE

 1. Kiedy chcesz wziąć kredyt, bank wysyła pytanie o Ciebie do BIK.
 2. BIK ocenia Twoją wiarygodność kredytową i raport na jej temat wysyła do banku. M.in. na tej podstawie bank decyduje, czy dać Ci kredyt.
 3. Swój BIK możesz sprawdzić na stronie www.bik.pl.
 4. Scoring (czyli punktacja BIK) opiera się na systemie gwiazdek, od jednej (słaba zdolność kredytowa) do pięciu (mocna zdolność kredytowa).

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation