Co BIK o mnie wie?

Jakie Twoje dane zbiera BIK?

Co BIK o mnie wie?

Wiesz już, że BIK to instytucja, która gromadzi zmiany związane z Twoją historią kredytową, żeby wystawić Ci ocenę i podpowiedzieć bankom, czy powinny pożyczyć Ci pieniądze. Ale właściwie jakie informacje posiada BIK? 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

Jakie dane zbiera BIK?

  • Dane osobowe: imię i nazwisko, PESEL i numer dowodu osobistego
  • Liczba kredytów (również niektórych spłaconych) i kart kredytowych, które posiadasz
  • Informacje na temat Twoich kredytów (ich wysokość, waluty, w których je zaciągałeś, daty zaciągnięcia, itd.)
  • Informacje na temat terminowości spłat zobowiązań
  • Informacje na temat zadłużeń
  • Informacje o tym, gdzie składałeś wniosek o kredyt i w jakiej wysokości
  • Informacje o Twojej pożyczce z instytucji niebankowych – a także jej historię
  • Niektóre banki przekazują do BIK również informacje o Twoim zatrudnieniu, np. dane Twojego pracodawcy

Jak więc widać: BIK nie wie o Tobie wszystkiego. Ocena punktowa BIK nie jest więc jedynym kryterium, które banki biorą pod uwagę przed udzieleniem kredytu. Wszystkie pozostałe informacje, które mogą mieć na niego wpływ (np. miejsce zamieszkania czy stan cywilny) – deklarujesz składając wniosek w banku.

BIK wie, jaka jest (albo była) Twoja skłonność do terminowego spłacania rat lub do innych nieodpowiedzialnych zachowań finansowych. Tą wiedzą dzielą się z bankami. Więc jeśli BIK nic o Tobie nie wie (jest tak, jeśli nigdy nie ubiegałeś się o kredyt) – bankowi trudniej będzie określić, czy może pożyczyć Ci pieniądze. Dlatego zdarza się, że osobom bez historii w BIK trudniej jest dostać kredyt.

Skąd BIK ma te wszystkie dane?

Wszystkie dane, które posiada BIK, pochodzą od banków. I to banki są ich właścicielami.

Czy mogę wyczyścić swój BIK?

Z BIK możesz usunąć lub skorygować część danych. Najłatwiej to zrobić, jeśli spłacasz wszystko w terminie – wtedy, po wygaśnięciu kredytu, możesz zgłosić się do BIK i odwołać zgodę na przetwarzanie informacji o tym zadłużeniu.

Trudniej skorygować BIK, jeśli miewałeś opóźnienia w spłacie kredytu. Informacji na ten temat będziesz mógł się pozbyć dopiero 5 lat po spłaceniu takiego „kłopotliwego” zobowiązania.

Więcej o „czyszczeniu” BIK, a także o tym, co zrobić, jeśli są w nim niewłaściwe dane i czy warto korzystać z usług firm „czyszczących BIK”, przeczytasz tutaj >>>>

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation