Chcę kupić mieszkanie. Czy BIK ma na to wpływ?

Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno nieruchomości za gotówkę – w takiej sytuacji rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Czy BIK ma wpływ na to, jakie mieszkanie będziesz spłacał?

Chcę kupić mieszkanie. Czy BIK ma na to wpływ?
Odpowiedź jest prosta: tak, Biuro Informacji Kredytowej może mieć wpływ na to, jakie mieszkanie będziesz spłacał. BIK wystawia Ci ocenę punktową, czyli wskaźnik Twojej wiarygodności kredytowej, a potem przekazuje go do banku, w którym starasz się o kredyt.

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś coś na raty, zaciągnąłeś kredyt lub używałeś karty kredytowej – to te informacje składają się na Twoją historię kredytową. Na jej podstawie powstaje ocena punktowa.

Bank prosi BIK o raport na Twój temat zawierający m.in. ocenę punktową (scoring). Później ocenia, czy pożyczenie Ci pieniędzy będzie dla niego bezpieczne. Im wyższa jest Twoja wiarygodność kredytowa, tym większe masz szanse na uzyskanie kredytu, za który kupisz nowe lokum.

 

Kredyt hipoteczny z negatywną oceną BIK u jednego ze współmałżonków

Jeśli w rejestrze BIK ocena jednego ze współmałżonków będzie negatywna, szanse na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania mogą się zmniejszyć. Wszystko zależy od indywidualnej decyzji danego banku, bo to on ostatecznie oceni, czy jego pieniądze będą bezpieczne.

Jeśli bank postanowi nie udzielić Ci pożyczki, trzeba poczekać nawet do 5 lat. Właśnie po takim czasie od całkowitej spłaty zadłużenia, informacje negatywnie wpływające na historię kredytową mogą zostać usunięte z rejestru BIK.

 

Jak sprawdzić scoring BIK?

Przed złożeniem zapytania o kredyt, warto dowiedzieć się, jak widzi nas bank. Można to zrobić na stronie BIK (www.bik.pl). Wystarczy założyć tam profil i wybrać rodzaj konta.

 

Chcę kupić telewizor na raty – czy BIK może mi przeszkodzić?

Chcę kupić telewizor na raty – czy ocena w BIK może mi przeszkodzić?

Czy zła ocena BIK może zablokować Ci drogę do zakupu na raty?

 

Zapytania kredytowe? Zachowaj umiar

Zapytania kredytowe to istotna część raportu BIK. Przed wzięciem kredytu, warto dokładnie przeanalizować szansę na jego uzyskanie, a pytania o udzielenie kredytu hipotecznego wysyłać najlepiej do wybranych banków. Zbyt częste ubieganie się o kredyt może sprawić, że w oczach banku Twoja wiarygodność kredytowa się zmniejszy.

 

Nigdy nie brałem kredytu. Czy dostanę kredyt bez historii w BIK?

Brak historii kredytowej to często minus w oczach kredytodawcy, szczególnie, gdy staramy się o wysoką pożyczkę. Co zrobić, by zwiększyć szanse na zakup upragnionego mieszkania?

Zbuduj pozytywną historię kredytową. Weź na raty dowolny produkt, rozłóż spłaty na więcej niż 6 miesięcy i oddawaj dług terminowo. Wtedy Twoja wiarygodność kredytowa wzrośnie.

 

Czy brak historii kredytowej jest lepszy od negatywnej?

To zależy. Bank częściej zaufa osobom, które miały niewielkie zaległości, ale szybko je uregulowały. Jednak przy poważnych zaległościach nie jest oczywiste, czy brak historii okaże się minusem.

 

PODSUMOWANIE

  1. Ocena w BIK ma duży wpływ na to, czy dostaniesz kredyt hipoteczny. Wyższa ocena punktowa BIK, to większa szansa na zakup nowego domu lub mieszkania.
  2. Wiarygodność kredytowa jest niezbędna do otrzymania pożyczki na mieszkanie.
  3. Lepszy BIK to szansa na wyższy kredyt, czyli zakup atrakcyjniejszego domu lub mieszkania.
  4. Zbyt częste zapytania kredytowe banków mogą negatywnie wpłynąć na Twój BIK.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation