BIK się zmienił! Oto 5 największych zmian w raportach BIK

Biuro Informacji Kredytowej całkowicie zmieniło wygląd i sposób czytania danych w swoich raportach. Oto 5 najważniejszych zmian w raportach BIK.

BIK się zmienił. Oto 5 największych zmian w raportach BIK

Przypomnijmy, że raporty BIK zawierają informacje na temat historii kredytowej konsumenta. Na tej podstawie wystawia ocenę, która służy bankom do sprawdzenia, czy na pewno powinieneś otrzymać kredyt.

Raport BIK o sobie możesz pobrać już teraz! >>
Dowiedz się tego, co wiedzą o Tobie banki.

W ostatnich tygodniach raporty BIK zmieniły swój wygląd i sposoby opisywania historii kredytowej konsumenta. Co dokładnie się zmieniło? Poniżej spisaliśmy 5 najistotniejszych zmian.

1. Ocena punktowa

Do tej pory ocena punktowa BIK (czyli scoring) zawierała sie w zakresie pomiędzy 192 i 631 punktami. Teraz BIK uprościł ten zapis i ocena zawiera się w przedziale od 1 do 100 punktów. Im bliżej 100, tym większe masz szanse na otrzymanie kredytu.

2. Czytelna historia kredytowa

Nowy raport BIK wydaje się być czytelniejszy od starego – przede wszystkim strona, na której widzimy nasz scoring i historię kredytową posiada wygodne, rozwijalne menu przy każdym zobowiązaniu. Dzięki temu możemy śledzić tylko te zobowiązania, które nas interesują, a nie „jechać” przez cały ekran i wszystkie raty, jak to było wcześniej. Jednocześnie wciąż istnieje możliwość ściągnięcia raportu w formacie pdf.

3. Informacje z BIG Infomonitor

Teraz raporty BIK zawierają również informacje z BIG Infomonitor: negatywne (niespłacone długi) i pozytywne (uregulowane płatności).

4. Postęp w spłacie

W nowym raporcie BIK możemy zobaczyć w procentach, jaka część kredytu została nam do spłaty. Raport przedstawia nam to w formie graficznej i procentowej.

5. Wskaźnik BIK

Na samym początku raportu widzimy wskaźnik BIK, czyli informację na temat opóźnień w płatnościach. Wskaźnik może mieć jeden z trzech kolorów: zielony(jeśli opóźnień nie było), pomarańczowy (jeśli zdarzyły się opóźnienia do 30 dni) i czerwony (opóźnienia powyżej 30 dni).

Oczywiście stare raporty BIK wciąż są dostępne dla wszystkich klientów, którzy pobierali ich pakiety przed 21 grudnia 2017 roku. Stare konta z pakietami będą ważne przez maksymalnie rok. Później dostępne będą już jedynie nowe raporty BIK.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation