BIK i KRD – czym się różnią?

Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów – jakie są między nimi różnice?

Czym się różni BIK od KRD?

 Każdy potencjalny kredytobiorca musi zostać zweryfikowany przed zaakceptowaniem wniosku kredytowego. Historię i wiarygodność kredytową sprawdzają m.in. BIK i BIG-i. Do tych ostatnich zaliczamy m.in. KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów.

W skrócie: informacje na Twój temat trafiają do BIK, kiedy cokolwiek zmieniło się w Twojej historii kredytowej (wziąłeś kredyt, spłaciłeś kredyt, zapłaciłeś ratę, spóźniłeś się z ratą, itd.). A w KRD znajdziesz się, kiedy masz zaległości.
Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

BIK i KRD – podstawowe różnice

 BIK  KRD
Bez Twojej zgody do Twojego BIK zajrzeć mogą jedynie banki i niektóre instytucje Z bazy KRD mogą korzystać niemal wszyscy
Zawiera dane na temat wszystkich kredytobiorców – nie tylko tych „zalegających” Zawiera dane na temat niesolidnych dłużników
Parabanki nie zawsze sprawdzają BIK Parabanki zawsze mogą zajrzeć do KRD przed tym, jak weźmiesz pożyczkę 
BIK operuje tylko danymi bankowymi KRD zajmuje się nie tylko zaległościami bankowymi, ale też np. niezapłaconymi mandatami.
BIK zawiera wszystkie informacje: pozytywne, neutralne i negatywne

KRD zbiera jedynie informacje negatywne


Kredyt bez BIK i KRD – czy jest możliwy?

Do bazy BIK trafiasz, kiedy bierzesz swój pierwszy kredyt, a i każda zmiana w historii kredytowej jest zapisywana w rejestrze. Bank za każdym razem sprawdzi Twój BIK, zanim weźmiesz kredyt. Więc kredyt bez BIK nie jest możliwy.

Natomiast do KRD trafić możesz tylko wtedy, kiedy nie uregulujesz na czas zaległości. Więc możesz pożyczać pieniądze i jednocześnie nigdy nie trafić do KRD. Natomiast banki mogą sprawdzać dane w KRD na Twój temat.

A pożyczka bez BIK i KRD?

Zdarzają się pożyczkodawcy, którzy nie weryfikują klienta w BIK przed udzieleniem kredytu, natomiast instytucje pożyczkowe raportują udzielone pożyczki do BIK.
KRD sprawdza bardzo wiele parabanków i firm pożyczkowych.

PODSUMOWANIE

  1. BIK zbiera wszystkie informacje na temat Twojej historii kredytowej, KRD jedynie informacje na temat zadłużeń.
  2. BIK zbiera wszystkie informacje na temat kredytobiorców, a KRD jedynie negatywne.
  3. Do KRD możesz trafić nie tylko przez zaległości w stosunku do banku, ale też za inne rodzaje długów, np. podatkowe czy związane z niezapłaconym mandatem.
  4. KRD sprawdzają banki, a także niektóre firmy pożyczkowe i parabanki.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation