Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Wyobraź sobie, że przydarza Ci się coś nieprzewidzianego. I nie, nie jest to wygrana w totka. Nagle tracisz pracę, masz wypadek albo coś złego przytrafia się komuś z Twojej rodziny. Na taką okoliczność warto być przygotowanym i mieć na koncie poduszkę finansową, która umożliwi Ci miękkie lądowanie, kiedy powinie Ci się noga.

Uwaga! Buduj poduszkę finansową. Tylko wtedy będziesz bezpieczny

Poduszka finansowa – czyli, inaczej mówiąc, pieniądze na czarną godzinę – będzie przydatna także wtedy, kiedy uznasz, że potrzebujesz zmiany pracy, albo kiedy Twoje codzienne wydatki nagle wzrosną. To bezpiecznie ulokowana kwota, do której masz dostęp (w nagłym przypadku)... ale taka, która nie kusi Cię na Twoim koncie osobistym (łatwo jest przecież wydać nadwyżkę finansową na zachcianki).

Najbezpieczniejszym miejscem dla poduszki finansowej, która pozwoli Ci spać spokojnie, będzie konto oszczędnościowe. Odzyskanie oszczędzonej kwoty z lokaty mogłoby się wiązać z utratą odsetek. Z drugiej strony najczęściej to lokata jest oprocentowania korzystniej niż konto oszczędnościowe. Dodatkowo przy koncie oszczędnościowym trzeba zwrócić uwagę na opłaty (na przykład za prowadzenie konta albo za wypłaty – bywa, że tylko pierwsza w miesiącu nic nie kosztuje).

Poduszka finansowa – jak duża?
 

Wysokość nadwyżki finansowej zależy od Twoich comiesięcznych wydatków. Co należy w nie wliczyć?

 • Budżet domowy (opłaty za mieszkanie, rachunki, żywność, środki higieny).
 • Jeśli prowadzisz firmę – opłaty dla ZUS-u i podatki.
 • Raty kredytów.
 • Stałe wydatki – np. koszty utrzymania samochodu, karta miejska, korepetycje dziecka, opłaty za kursy.
Uznaje się, że wystarczająca kwota pozwalająca Ci przeżyć bez problemu to sześciokrotność Twoich wydatków miesięcznych. Jeżeli miesięczne koszty życia wynoszą 3 tysiące, odpowiadające im oszczędności powinny być równe 18 tysiącom. To sytuacja idealna. Spokojny sen zapewni Ci jednak także mniejsza suma. Eksperci twierdzą, że minimum w przypadku poduszki finansowej równa się wydatkom z 3 miesięcy. Wiele zależy też od Twojej sytuacji rodzinnej. Jeśli masz kilkoro dzieci, poduszka finansowa powinna być odpowiednio większa.

O jednym należy pamiętać – o systematycznym odkładaniu równych kwot. To Twój klucz do sukcesu. 

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Planujesz zakup nowego telefonu? Nie wiesz czy kupić go za gotówkę, czy zdecydować się na abonament? A może wziąć kredyt gotówkowy?

Co zrobić, żeby odłożyć na czarną godzinę?

Oszczędzanie nie jest łatwe, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby być w bardziej komfortowej sytuacji finansowej.

 1. Zaraz po otrzymaniu pensji odkładaj stałą kwotę na konto oszczędnościowe. Inaczej wydasz pieniądze, zanim się zorientujesz. Fundusz awaryjny ma być „zapasem”, ale kiedy okaże się potrzebny, zrozumiesz, dlaczego skrupulatne odkładanie było takie ważne, i pogratulujesz samemu sobie.
 2. Każdą dodatkową kwotę (premia, prezent, zwrot podatku) odkładaj z myślą o swoim bezpieczeństwie finansowym.
 3. Kontroluj swój budżet domowy według ustalonego wcześniej planu. Możesz zapisywać wydatki w tabelkach, stworzyć plik Excel z Twoimi przychodami i wydatkami. Zbieraj rachunki ze sklepu albo – jeśli najczęściej płacisz kartą – analizuj transakcję historii z konta. Niektóre banki oferują w bankowości internetowej funkcję grupującą wydatki w kategorie, dzięki czemu łatwiej je porównywać. Wtedy orientujesz się, ile pieniędzy wydajesz miesięcznie i na co – łatwiej będzie Ci obliczyć, jaką kwotę możesz bez problemu odłożyć co miesiąc. Zobaczysz też, z czego zrezygnować, żeby stopniowo zwiększać oszczędności.
 4. Pamiętaj o swoich długach i kredytach. Zawsze w pierwszej kolejności spłacaj raty pożyczek. Im szybciej pozbędziesz się takich zobowiązań, tym szybciej zwiększysz swoje zasoby finansowe i będziesz mógł odkładać większe kwoty.
 5. Jeśli masz taką możliwość: zadbaj o alternatywne źródło dochodu. Zapłaty za drobne zlecenia skutecznie zasilą Twoje oszczędności. Ponadprogramowe zarobki wpłacaj od razu na konto oszczędnościowe!

PODSUMOWANIE

 1. Poduszka finansowa zapewnia komfort w wyjątkowych sytuacjach, takich jak utrata pracy czy choroba.
 2. Poduszkę najłatwiej zbudować dzięki regularnym wpłatom na konto oszczędnościowe na początku miesiąca.
 3. Żeby oszczędzać, trzeba kontrolować swój budżet – robić comiesięczne zestawienia przychodów i wydatków.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation