Skimming – co to jest i jak się przed nim chronić?

Za złodziejami coraz trudniej nadążyć, ponieważ wymyślają oni coraz to nowsze sposoby na ograbienie uczciwych ludzi z pieniędzy. Taki wniosek mogą potwierdzić wszystkie osoby zainteresowane tematem bezpieczeństwa w bankowości i finansach. Jedną z najpopularniejszych metod działania finansowych oszustów jest skimming. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, na czym polega takie przestępstwo. Informujemy również o tym, jak można uchronić się przed zakusami przestępców wyspecjalizowanych w skimmingu.

Co to jest skimming?
Skimming to metoda kradzieży polegająca na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty do bankomatu i zarejestrowaniu numeru PIN za pomocą nakładki na klawiaturę lub kamerki.

 

Kradzież karty płatniczej - co dalej?

Kradzież karty płatniczej – co dalej?

Ukradli Ci kartę płatniczą? A może po prostu ją zgubiłeś i nie możesz znaleźć? Oto, co powinieneś zrobić.

 

Trzeba uważać na dwie różne formy skimmingu

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym w ogóle jest wspomniany wcześniej skimming. Pod tym anglojęzycznym określeniem kryje się przede wszystkim metoda kradzieży polegająca na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty płatniczej i zarejestrowaniu numeru PIN podczas operacji w bankomacie. Jak nietrudno się domyślić, przestępcom zależy na jednoczesnym „przechwyceniu” informacji z karty płatniczej oraz kodu PIN. Skimming bankomatowy jest wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia montowanego w bankomacie, czyli skimmera. Oprócz takiego czytnika kopiującego dane z paska karty, złodzieje wykorzystują także mikrokamery albo specjalne nakładki na klawiaturę bankomatu (potrzebne do zarejestrowania PIN - u). 

Czasem pojawiają się też informacje o skimmingu w punkcie usługowym lub handlowym. Taki odczyt karty wykonany na przykład przy pomocy odpowiednio zmodyfikowanego terminalu, zwykle nie pozwala przestępcom na poznanie kodu PIN. Tacy oszuści mogą jednak przy pomocy skopiowanej karty realizować częste transakcje bezstykowe (zbliżeniowe). Jak wiadomo, takie operacje w przypadku kwoty poniżej 50 zł nie wymagają potwierdzenia kodem PIN. 

Pasek magnetyczny jest słabym punktem karty

Trudno ukryć, że działalność przestępców wyspecjalizowanych w skimmingu jest ułatwiona przez dalsze stosowanie paska magnetycznego jako elementu kart. Krajowe banki nie rezygnują z takiego dość archaicznego rozwiązania, ponieważ za granicą wciąż można znaleźć bankomaty i terminale wykorzystujące tylko paski magnetyczne. Stara infrastruktura płatnicza pojawia się nawet w kilku państwach, które są bardziej zamożne od Polski. Przykład stanowią chociażby Stany Zjednoczone. 

Problem wiąże się także z faktem, że w niektórych krajach wciąż nie działa technologia EMV utrudniająca wykorzystanie skopiowanej karty w bankomacie lub terminalu. Wspomniana technologia polega na umieszczeniu w zapisie z paska magnetycznego danych informujących bankomaty i terminale o obecności chipu na karcie. Jeżeli bankomat lub terminal nie znajdzie chipu w podrobionej karcie płatniczej, to wypłata pieniędzy będzie niemożliwa. 

Skimming bywa większym problemem za granicą

Pewne pocieszenie stanowi fakt, że Polska nie znajduje się w czołówce krajów najbardziej zagrożonych skimmingiem. Opisywany proceder jest szczególnie popularny między innymi w takich państwach jak Rosja, Brazylia, Tajlandia, Kolumbia, Meksyk, Chile oraz Peru. Eksperci obserwują swoistą migrację oszustów zajmujących się skimmingiem do krajów, gdzie można łatwiej popełniać wspomniane przestępstwo. Jest ono stosunkowo częste również w Stanach Zjednoczonych. Osoby podróżujące do wszystkich wymienionych wcześniej państw (prywatnie lub biznesowo), powinny zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z bankomatów i terminali płatniczych. Informacje o zagrożeniu skimmingiem podaje między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnych poradnikach dla turystów.  

Jak można łatwo uchronić się przed skimmingiem?

Pomimo dużej pomysłowości przestępców, można sformułować kilka ogólnych rad, które pomagają w ograniczeniu prawdopodobieństwa skimmingu. Takie rady brzmią następująco:

  • Podczas wpisywania kodu PIN na klawiaturze bankomatu, zasłaniaj ją dokładnie z góry i z boku drugą ręką. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie bankomaty posiadają specjalne osłony na klawiaturę.
  • Każdorazowo obejrzyj bankomat, z którego zamierzasz skorzystać. Warto sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych podejrzanych elementów - mikrokamer w dodatkowych dziurkach lub odstających nakładek na klawiaturę. Uwagę powinny zwrócić także ślady kleju w pobliżu klawiatury albo dziwnie wyglądające elementy koło szczeliny na kartę płatniczą. Wszelkie podejrzane sytuacje warto zgłosić bankowi lub operatorowi sieci bankomatów.
  • Korzystaj z bankomatów umiejscowionych w bankach i dużych monitorowanych centrach handlowych. Najbardziej ryzykowne są bankomaty uliczne (zwłaszcza te zainstalowane na uboczu).
  • Regularnie sprawdzaj historię swojego konta i zwracaj uwagę na to, czy zgadzają się Twoje wydatki. W aplikacji mobilnej banku możesz ustawić funkcję powiadomień o każdej transakcji wykonanej kartą. 
     

Ostrożność trzeba zachować również podczas płacenia w sklepach i punktach usługowych. Nie powinniśmy pozwalać na to, aby kasjer chował kartę pod ladą albo zabierał ją na zaplecze. Obecnie takie zachowania stają się coraz bardziej podejrzane ze względu na upowszechnienie mobilnych terminali płatniczych.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation