Przelew weryfikacyjny – ułatwienie życia czy zachęta dla oszustów?

Otwieranie lokaty bez wizyty w placówce bankowej? Pożyczka dzięki kilku kliknięciom? Banki i prywatne firmy pożyczkowe coraz częściej oferują podobne ułatwienia. Takie nowoczesne podejście wiąże się też z wyzwaniem – jak sprawdzić, czy osoba jest rzeczywiście tym, za kogo podaje się w internecie? Z pomocą przychodzi przelew weryfikacyjny.

Przelew weryfikacyjny – ułatwienie życia czy zachęta dla oszustów?

Korzystasz z usług bankowych przez internet albo na smartfonie? Pewnie spotkałeś się z prośbą o przelanie złotówki lub jednego grosza na konto w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Czy taka praktyka wzbudziła Twoją czujność? Jeśli tak – słusznie! Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę, kiedy wykonujesz taki pozornie niewinny przelew.

Przelew weryfikacyjny – zamiast dowodu tożsamości w internecie
 

Powiedzmy, że chcesz otworzyć lokatę bez wychodzenia z domu. Zamiast odwiedzać osobiście placówkę bankową i pokazywać swój dowód osobisty, robisz przelew, o który prosi Cię bank.

Co jest ważne?

 • Dane w uzupełnianym przez Ciebie wniosku/formularzu powinny zgadzać się z tymi w przelewie.
 • Przelew trzeba wykonać ze swojego konta – nie może być to konto małżonka ani nikogo z rodziny. Kiedy zakładałeś swoje konto bankowe, podawałeś dane, takie jak pesel, numer dowodu osobistego, miejsce urodzenia – wtedy bank potwierdził Twoją tożsamość. Dlatego teraz możesz posługiwać się tym numerem konta jako potwierdzeniem „autentycznej tożsamości”.

Co jeszcze warto wiedzieć? Kwota przelewu najczęściej wraca na Twoje konto, a na weryfikację oczekuje się od kilku sekund (jeśli konto, na które robisz przelew, znajduje się w tym samym banku, co Twoje obecne konto) do 2 dni.

Dowiedz się, jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe.

Jakie są zalety przelewu weryfikacyjnego?

 • Upraszcza procedury bankowe i pozwala załatwić niektóre formalności związane z procesami bankowymi bez wychodzenia z domu.
 • A co za tym idzie… przyspiesza proces ubiegania się o kredyt albo zakładania lokaty przez internet.
 • Jeśli Twoje dane lub dowód osobisty zostaną skradzione przez niepowołane osoby, przelew będzie dla nich przeszkodą. Nie zaciągną zobowiązania finansowego na Twoje konto.
PAMIĘTAJ! W przypadku zaufanych instytucji, takich jak banki, przelew identyfikacyjny to zwyczajna procedura. Jest całkowicie bezpieczna.  

Przelew weryfikacyjny – pokusa dla oszustów
 

Przelew ma służyć podniesieniu bezpieczeństwa, ale… no właśnie. Zanim go wykonasz, powinieneś wiedzieć, że bywa narzędziem w rękach naciągaczy.

Jak uniknąć ryzykownych sytuacji? Nigdy nie bierz udziału w rekrutacjach, które wymagają od Ciebie najpierw przesłania skanu dowodu, a potem wykonania przelewu weryfikacyjnego (na przykład po to, żeby pokryć koszty rekrutacyjne). Zazwyczaj takie ogłoszenia wyglądają na pierwszy rzut oka podejrzanie. Na przykład? Brakuje dokładnego adresu pracodawcy, a na Tobie wywierana jest presja, żebyś uruchomił proces aplikacyjny poprzez przelanie małej kwoty na konto. Podejrzliwość powinna wzbudzić też wysoka kwota przelewu weryfikacyjnego – standardowo nie przekracza ona złotówki.

Jeśli prześlesz komuś swoje podstawowe, „wrażliwe” dane, a potem zrobisz przelew weryfikacyjny, otwierasz drzwi oszustowi. Dajesz mu z własnej woli informacje o sobie, a dodatkowo wysyłasz potwierdzenie swojej tożsamości. A pomysłowość naciągaczy nie ma granic – mogą zawrzeć na Twoje dane umowę o kredyt, wziąć pożyczkę lub otworzyć „anonimowe konto”. Takie konta bywają potem sprzedawane na czarnym rynku i są wykorzystywane chociażby do ukrywania dochodów.

Phishing - jak działają oszuści? Poznaj ich metody dla własnego bezpieczeństwa

Phishing - jak działają oszuści? Poznaj ich metody dla własnego bezpieczeństwa

Phishing to bardzo popularny sposób do osiągania korzyści przez oszustów. Dowiedz się, jakich metod używają do realizowania swoich celów.

O czym pamiętać?

 • Za każdym razem weryfikuj wiarygodność strony, na której się znajdujesz. Upewnij się, że rachunek należy do banku albo do firmy pożyczkowej. Sprawdź, czy instytucja jest zarejestrowana w KRS, czy znajduje się w Rejestrze Firm Pożyczkowych albo Związku Firm Pożyczkowych. Wejdź na jej stronę internetową i zadzwoń na infolinię. Im więcej wiesz o danym miejscu, tym mniejsze będzie ryzyko, że zostaniesz oszukany.
 • Nie udostępniaj swoich danych osobowych nieznanym, niesprawdzonym podmiotom i nie rób przelewów weryfikacyjnych na prośbę nieznanych osób. Tym bardziej na wysokie kwoty.

PODSUMOWANIE

 1. Przelew weryfikacyjny to bezpiecznie narzędzie używane przez banki do potwierdzenia Twojej tożsamości w internecie.
 2. Przelew pozwala szybciej brać kredyt i zakładać lokaty przez internet.
 3. Przelew nie powinien być wyższy niż 1 zł.
 4. Kwota przelewu powinna wrócić na Twoje konto.
 5. Przelewy weryfikacyjne czasem bywają wykorzystywane przez oszustów internetowych do zakładania fałszywych kont, dlatego zawsze sprawdzaj wiarygodność instytucji, które proszą Cię o niego. Nie bierz udziału w podejrzanych rekrutacjach.