Opublikowano 300 milionów złamanych haseł. Czy jest wśród nich Twoje?

Dzisiaj niemal każdy ma kilka kont na różnych portalach. Do każdego z nich dostępu chroni hasło, które powinieneś znać tylko Ty. Co z tego, skoro być może wybierasz kombinację znaków, którą specjaliści uwzględnili w zestawieniach najgorszych haseł? A może Twoje hasło już dawno wyciekło do sieci? Można to sprawdzić dzięki użytecznemu narzędziu.

Opublikowano 300 milionów złamanych haseł. Czy jest wśród nich Twoje?

Wycieki haseł użytkowników z różnych baz danych zdarzają się nagminnie. Problem z tym miały takie firmy jak Dropbox, Yahoo, Twitter i Lastfm, a to tylko najgłośniejsze sprawy z ostatnich lat. W związku z zagrożeniami, informatyk Troy Hunt postanowił zebrać te dane i stworzył wyszukiwarkę haseł oraz zhakowanych kont.

Haveibeenpwned.com może uświadomić wielu użytkownikom, że wcale nie są w sieci tacy bezpieczni, jak myśleli. Po wpisaniu hasła oraz adresu e-mail strona wyświetli informację, czy jesteś na tej liście.

Jeśli boisz się korzystać z powyższego formularza (a ostrożności nigdy za wiele - generalnie nie powinno się podawać haseł nigdzie poza stronami, do których są przydzielone), możesz ściągnąć na swój komputer plik z hasłami, a następnie „ręcznie” odnaleźć dane o sobie. Uwaga! to naprawdę duży link - ma ponad 6GB!

Najgorsze hasła to najprostsze hasła

Po wnikliwej analizie autor tego projektu zwraca uwagę na pewną prawidłowość: 83% haseł powtarza się. Oznacza to, że użytkownicy podawali to samo hasło w wielu różnych miejscach. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest naprawdę duża liczba kont na portalach społecznościowych, ale również pośpiech. Osoby najmniej frasobliwe w temacie bezpieczeństwa w polu password (ang. hasło) wpisują password, inni używają kombinacji: qwerty, abcdefghi, 123456, 654321 i tym podobne. Komentarz jest na to jeden, a towarzyszył mu będzie dźwięk pacnięcia się w czoło:

 

Jak bank wykorzystuje moje dane osobowe?

Jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe?

Dbasz o swoją prywatność? Boisz się, że Twoje dane osobowe trafią w niewłaściwe ręce? Jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe?

 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Systemy biometrycznego zabezpieczania (na przykład skanowanie linii papilarnych) są coraz precyzyjniejsze, ale wciąż mają wiele wad. Hasło jeszcze przez jakiś czas będzie najlepszą formą dostępu do swoich kont. Jest mnóstwo sposobów, aby je zapamiętywać (dzięki tzw. technikom pamięciowym, czyli mnemotechnice) i ulepszać, ale jeśli masz ich kilkanaście czy kilkadziesiąt, zdarza Ci się pewnie odciążać pamięć i używać tych samych. Rozmawialiśmy o tym jakiś czas temu z Rafałem Skoczylasem, naszym specjalistą od zabezpieczeń. Ogólne wnioski z tej rozmowy prezentuje poniższa infografika:

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation