Nie daj się okraść! 12 sposobów na uprzykrzenie życia złodziejom i oszustom

Bankowość internetowa bardzo ułatwia życie, ale... głupie błędy mogą prowokować złodziei. Jak się przed nimi uchronić?

Nie daj się okraść! 12 sposobów na uprzykrzenie życia złodziejom i oszustom
Pamiętajmy, że karta płatnicza jest nie tylko wygodniejsza, ale i bezpieczniejsza, niż gotówka noszona "luzem". Nie zmienia to faktu, że i kartę możemy stracić, a złodzieje mają swoje sposoby na wyciąganie pieniędzy z kont bankowych.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Oto 12 sposobów:

 1. Jeśli masz więcej, niż jedną kartę, to nie trzymaj ich wszystkich w jednym miejscu (np. w portfelu). Zabieraj ze sobą z domu tylko te, co do których jesteś pewien, że Ci się przydadzą.
 2. Ustawiaj dzienne limity transakcyjne – tak, żeby w razie kradzieży stracić tylko część pieniędzy.
 3. Nigdy nie trać z oczu swojej karty – jeśli dajesz ją np. sprzedawcy w sklepie, to nie pozwalaj wynieść jej na zaplecze. Dane umieszczone na karcie mogą być użyte przeciwko Tobie.
 4. Kiedy wyciągasz pieniądze z bankomatu, zawsze zwracaj uwagę na to, czy nie wygląda on podejrzanie: czy nie ma dodatkowych elementów, śladów po kleju czy nakładek. Jeśli tak jest, być może jest to bankomat zmodyfikowany przez skimmerów.
 5. Kiedy płacisz w sklepie, nie wypuszczaj karty z rąk. Nie odkładaj jej obok terminala, nie kładź jej na ladę. Po użyciu od razu schowaj ją do portfela lub portmonetki.
 6. Kiedy wpisujesz kod PIN – czy to przy kasie, czy przy bankomacie, zasłaniaj go ręką z boku i z góry.
 7. Regularnie sprawdzaj stan swojego konta i historię transakcji. Dzięki temu szybciej zareagujesz, jeśli okaże się, że coś jest nie tak.
 8. Nigdy nie zapisuj kodów PIN na kartce, którą trzymałbyś blisko kart (np. w portfelu). Nie trzymaj też blisko debetówki czy kredytówki karty kodów jednorazowych.
 9. W razie czego: miej zapisany w telefonie numer swojego banku lub ogólny numer służący do zastrzegania kart (+48 828 828 828 – w programie biorą udział prawie wszystkie większe banki w Polsce). Dzięki temu w każdej sytuacji będziesz mógł szybko zastrzec kartę.
 10. Zastanów się nad ubezpieczeniem karty przed użyciem jej przez osobę nieuprawnioną (lub wybierz konto, do którego bank dodaje takie ubezpieczenie za darmo).
 11. Podczas zakupów internetowych korzystaj tylko z zaufanych stron.
 12. Nigdy nie podawaj PIN-u ani hasła do swojego konta bankowego niezaufanym stronom. Hasło podawaj tylko podczas logowania i sprawdzaj, czy adres strony w przeglądarce jest prawidłowy (i czy przed nim są litery „https”).

 

Kradzież pieniędzy z konta - co dalej? Czy bank mi je zwróci?

Kradzież pieniędzy z konta. Co dalej? Czy bank mi je zwróci?

Czy skradzione z konta pieniądze są do odzyskania?

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation