Kradzież pieniędzy z konta. Co dalej? Czy bank mi je zwróci?

Odpukać w niemalowane: stało się! Nie dość, że skradziono Ci kartę płatniczą, to jeszcze złodziej zdążył wyczyścić Ci konto. Co teraz?

Kradzież pieniędzy z konta - co dalej? Czy bank mi je zwróci?
Banki mają obowiązek zwrócić część ukradzionych z konta pieniędzy. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta, użytkownik karty pokrywa jedynie kwotę do 150 euro. Każdy kolejny grosz musi zostać zwrócony przez bank.

 

Czy zawsze tak się dzieje?

Jeżeli bank udowodni, że kradzież pieniędzy nastąpiła z powodu Twojego nieprawdopodobnie głupiego zachowania (np. podałeś kod PIN obcej osobie lub zanotowałeś go sobie i nosiłeś w portfelu), to tylko Ciebie czekają koszty związane z przestępstwem.

 

Jak najpewniej uniknąć kosztów związanych z kradzieżą?

Najlepiej ubezpieczyć kartę – wtedy z głowy będziesz miał nawet kwotę 150 euro, o której pisałem na początku artykułu. Chyba, że bank znów udowodni, że zrobiłeś coś bardzo głupiego i tylko z tego powodu złodziej mógł pozwolić sobie na wyczyszczenie Twojego konta.

 

PODSUMOWANIE

  1. Jeśli złodziej ukradnie pieniądze z Twojego konta, to Ty bierzesz odpowiedzialność tylko za pierwszych 150 euro...
  2. ...chyba, że się ubezpieczysz. Wtedy całą odpowiedzialność bierze na siebie bank.
  3. Bank najpewniej sprawdzi, w jakich okolicznościach doszło do kradzieży pieniędzy lub karty. Jeśli okaże się, że popełniłeś gigantyczny błąd, który całkowicie wystawił Cię na stratę, bank może zrzucić odpowiedzialność na Ciebie.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation