Kradzież karty płatniczej – co dalej?

Co zrobić, jeśli Twoja karta płatnicza dostanie się w niepowołane ręce?

Kradzież karty płatniczej - co dalej?

Nie masz karty kredytowej. Nie jesteś pewien, czy ją zgubiłeś, czy Ci ją skradziono. Co teraz?

 1. Przed zgłoszeniem tego faktu upewnij się, że na pewno ją zgubiłeś. Sprawdź dokładnie kieszenie spodni, kurtek i płaszczy i najmniej oczywiste miejsca.
  Pamiętaj, że raz zastrzeżonej karty płatniczej już nie odblokujesz. Zastrzeżona karta staje się bezużyteczna i pozostanie Ci jedynie zamówienie nowej (co czasem kosztuje).
 2. Jeżeli definitywnie nie możesz znaleźć karty, to nie musisz jej od razu zastrzegać – w niektórych bankach możesz po prostu wyłączyć kartę z użytku (zablokować możliwość wykonywania transakcji). Zyskasz wtedy kilka dni na upewnienie się, że Jeśli chcesz to zrobić, musisz zadzwonić na infolinię swojej instytucji.
  Najlepiej zawczasu zapytaj przez infolinię, czy w Twoim banku istnieje możliwość zablokowania możliwości korzystania z karty.
 3. Jeśli jesteś pewien, że bezpowrotnie straciłeś kartę lub została Ci ona skradziona, powinieneś ją zastrzec. Są na to cztery sposoby:

 • Zadzwonienie na ogólną infolinię obsługującą prawie wszystkie duże banki w Polsce; +48 828 828 828;
 • Zadzwonienie na infolinię swojego banku;
 • Udanie się do placówki banku;
 • Zablokowanie karty przez internet, o ile Twój bank daje Ci taką możliwość.
Pamiętaj, że w przypadku kradzieży karty płatniczej kluczowy jest czas. Im szybciej zablokujesz możliwość korzystania z karty, tym mniej czasu będzie miał złodziej na wyczyszczenie Ci konta.

 

PODSUMOWANIE

 1. Kartę zawsze możesz zastrzec.
 2. Zastrzegaj kartę dopiero wtedy, kiedy jesteś pewien, że nie jesteś w stanie jej odzyskać.
 3. W niektórych bankach możesz zdecydować się na zablokowanie autoryzacji karty.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation