„Jestem Piotr i od września ubiegłego roku podsłuchuje WSZYSTKIE twoje rozmowy" - dostałeś takiego maila. Co teraz?

Dlaczego nikt nie powinien przejmować się mailem pt. „Masz prz***bane”? I jak reagować, kiedy dostaniemy podobny list z „ultimatum”?

„Jestem Piotr i od września ubiegłego roku podsłuchuje WSZYSTKIE twoje rozmowy” – dostałeś takiego maila. Co teraz?

„Może się przedstawie. Jestem Piotr i od Września ubiegłego roku podsłuchuje WSZYSTKIE twoje rozmowy, mam dostęp do wszystkich SMS, komunikatorów i haseł kont internetowych, jak również do historii przeglądanych stron” – tak brzmi początek maila, którego dziś rano otrzymały tysiące Polaków (pisownia oryginalna).

Potem autor wiadomości stawiał odbiorcy ultimatum: „Jak chcesz te dane odzyskać i powstrzymać mnie przed pójściem z tym na policję, to zadzwoń”.

Na samym początku warto zaznaczyć, że absolutnie nie ma czego się obawiać. Ten mail to oszustwo – numery są wyłączone, na maile nikt nie odpisuje. Ponadto w wiadomości brak jakichkolwiek szczegółów czy odniesień do adresatów. Treść każdego z tysięcy maili jest taka sama. Wiadomości nie zawierają też złośliwych załączników, które mogłyby zawirusować nasze urządzenia.
– Nie warto zwracać większej uwagi na tego rodzaju maile - mówi Rafał Skoczylas, szef bezpieczeństwa FinAi. – Tym bardziej pod żadnym pozorem nie wolno wypełniać poleceń ich autorów – możemy być niemal pewni, że to oszustwo mające na celu wyciągnięcie od nas pieniędzy. W ten czy inny sposób. Pamiętajmy też, żeby nigdy nie podawać osobom trzecim swoich loginów i haseł do kont, w tym także do bankowości internetowej.
Warto też zabezpieczyć się przed potencjalnym wyciekiem danych z telefonów komórkowych lub komputerów – aktualna wersja dobrego programu antywirusowego to podstawa! Pamiętajmy też o odpowiednio silnych hasłach i nie logujmy się do naszego maila lub konta w banku z przypadkowych komputerów lub z nieznanych sieci wi-fi.