Jak stworzyć bezpieczne hasło do Twojego konta w banku? [Krok po kroku]

Jak odpowiednio zabezpieczyć hasłem swoje konto w internecie? Oto 9 sposobów i porad:

Jak stworzyć bezpieczne hasło do konta w banku? Jak strzec kodu PIN? [KROK PO KROKU]

1. Unikaj haseł z listy dziesięciu najpopularniejszych haseł 2016 roku (wg ekspertów z bloga Keepers Security), oto ona:

  • 123456
  • 123456789
  • qwerty
  • 12345678
  • 111111
  • 1234567890
  • 1234567
  • password
  • 123123
  • 987654321

2. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości nie stosować tych samych haseł do kilku serwisów. Niestety, żyjemy w czasach, w których raz na jakiś czas zdarzają się wycieki haseł. Jeśli będziesz stosował jedno i to samo hasło do serwisu społecznościowego i do swojego banku – wyciek danych użytkowników z tego pierwszego może wystawić Cię złodziejom!

3. Zadbaj o to, by Twoje hasła były odpowiednio skomplikowane. Zastanów się, czy zamiast istniejących słów nie użyć bezsensownych mieszanin liter. Dodaj do nich cyfry i symbole. I przekrocz 8 znaków, bo im dłuższe hasło, tym trudniej będzie je złamać oszustowi.

4. Nie wymyślaj haseł, które można skojarzyć z Tobą – nie wrzucaj w nie swojego nazwiska, imienia dziecka czy nazwy miejscowości. To będą pierwsze typy osoby, która spróbuje złamać Ci hasło.

5. Jeśli masz duże problemy z zapamiętywaniem haseł - stosuj menadżery haseł. To programy będące swoistymi „sejfami” dla Twoich kodów do różnych miejsc. Można znaleźć darmowe, np. Norton Identity Safe i KeePass. Problem? Powinieneś zapamiętać jedno hasło – to do menadżera haseł...

6. Ewentualnie naucz się stosować techniki pamięciowe, czyli tzw. mnemotechniki. W dużym skrócie: pozwalają one na łatwe zapamiętywanie nazwisk, dat, a także haseł i PIN-ów za pomocą łatwych skojarzeń. Istnieje kilka skutecznych technik tego typu, np.:

- haki pamięciowe – kojarzymy losowe słowa z kolejnymi numerami, a następnie z historiami. Np. jeśli 1 to „sroka”, 4 to „pieniądze”, a 7 – „małpa”. Następnie tworzymy z nich historie, które będzie można skojarzyć z hasłem 147, np. „Sroka daje pieniądze małpie”. To tylko przykład - poziom skomplikowania naszych „haków” zależy od nas samych.

- akronimy, czyli tworzenie słów ze skrótów. Jednym z Twoich haseł może być na przykład zdanie:. „Małpa Oddaje Pieniądze Sroce”. Zapamiętasz je dzięki skrótowi „MOPS”. Akronimy niekoniecznie muszą coś znaczyć, mogą być abstrakcyjne, jeśli dasz radę takie zapamiętać.

To oczywiście niejedyne mnemotechniki. Ten arcyciekawy (i bardzo pomocny) temat szerzej opiszę na tym blogu w najbliższych dniach.

7. Nigdy nie zapisuj haseł i PIN-ów na kartkach, a tym bardziej: nie umieszczaj później tych kartek w pobliżu komputera lub portfela!

8. Nigdy nie wpisuj swoich haseł w niezaufanych miejscach. To do Facebooka wpisuj tylko na Facebooku, to do maila – tylko na stronie logowania swojej poczty. A to do banku – tylko na oficjalnej stronie swojego banku!

9. Zmieniaj hasła raz na trzy miesiące – to znana zasada, jednak niewiele osób się do niej stosuje. Bo to bardzo niewygodne. Dlatego jeśli nie potrafisz utrzymać takiego rygoru, to powinieneś postarać się stworzyć hasło możliwie najdłuższe i najbardziej skomplikowane.

Dla oszusta nie ma większego zaproszenia, niż hasło krótkie i niezmieniane przez wiele lat.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation