Jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe?

Twój bank wie o Tobie naprawdę dużo. Komu może przekazać Twoje dane i po co właściwie są mu potrzebne?

Jak bank wykorzystuje moje dane osobowe?

Założyłeś konto w jednym banku, a w drugim wziąłeś kredyt? Obydwie instytucje mają więc wiele informacji o Tobie. Wiedzą, gdzie mieszkasz, jakie masz dochody, czy spłacasz swoje zobowiązania na czas, a czasami nawet: jak nazywają się Twoi rodzice.

 

W jaki sposób banki korzystają z Twoich danych osobowych?

Czy Twoje dane będą bezpieczne w rękach banku? Owszem. Gdy jesteś klientem banku, posiada on Twój numer dowodu osobistego lub inne poufne dane. Później nikt nie będzie mógł się pod Ciebie podszyć i zaciągnąć na Ciebie kredytu. Podczas Twojej wizyty w placówce pracownik banku zweryfikuje, czy osoba za którą się podajesz, to rzeczywiście Ty.

 

Cele marketingowe

Bank mający Twoje dane może używać ich do promocji swoich produktów. Możesz spodziewać się, że raz na jakiś czas otrzymasz propozycję założenia lokaty lub konta oszczędnościowego, albo bank zaproponuje Ci wzięcie nowego kredytu, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Bank wie, ile zarabiasz, jakie masz potrzeby, więc będzie mógł przygotować konkretną ofertę, przygotowaną właśnie dla Ciebie.

Czemu telefony od banków tak nas wkurzają i czy warto je odbierać?

Czemu telefony od banków tak nas wkurzają i czy warto je odbierać?

Często dostajesz telefony z ofertą nowego kredytu od banku? Nie jesteś zainteresowany, a osoby pracujące w banku wciąż do Ciebie dzwonią?

 

Tajemnica bankowa

Zgodnie z prawem bankowym, pracownicy banków nie mogą udzielać informacji o swoich klientach do przestrzeni publicznej. Chyba, że sam zainteresowany wyrazi na to zgodę. 

 

Tajemnica bankowa dopuszcza jednak pewne wyjątki.

 

Komu banki mogą udzielić informacji o Tobie?

Między innymi:

  1. Innym bankom i instytucjom kredytowym, które są powołane do przetwarzania danych o Twoich działaniach kredytowych.
  2. Sądom i prokuraturom, gdy prowadzą sprawę o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, gdy jesteś stroną.
  3. Sądom w postępowaniu spadkowym, o podział majątku pomiędzy Tobą a współmałżonkiem lub w sprawach o alimenty lub rentę o charakterze alimentacyjnym.
  4. Organom państwa, np. ABW, CBA czy Policji.
  5. Komornikom Sądowym w zakresie niezbędnym do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, postępowania zabezpieczającego oraz wykonywania innych czynności wynikających z jego ustawowych zadań.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation