Gdzie NIGDY nie powinieneś logować się do konta w banku?

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i nie stracić pieniędzy?

Gdzie nigdy nie powinieneś logować się do konta w banku?

Istnieją sytuacje, w których nigdy nie powinieneś logować się do swojego banku. Przed czym ostrzegają specjaliści od bezpieczeństwa?

 

Jak stworzyć bezpieczne hasło do konta w banku? Jak strzec kodu PIN? [KROK PO KROKU]

Jak stworzyć bezpieczne hasło do Twojego konta w banku? [Krok po kroku]

10 sposobów na bezpieczne hasło.

 

  1. Jeśli bank wysyła Ci maila z linkiem do strony logowania, to prawie na pewno nie jest wiadomość od Twojego banku. Nawet, jesli wygląda ona jak prawdziwa – zawiera logo, „drobny druczek” i nazwiska jego pracowników. Jeśli otrzymasz takiego podejrzanego maila, najlepiej po prostu skontaktuj się z infolinią banku i zapytaj o niego.
  2. Logując się z publicznie dostępnych komputerów, np. w kawiarenkach internetowych czy w bibliotekach – nigdy nie masz pewności, kto i co robił z takim komputerem. A dostęp do niego mógł mieć każdy. Taka niepewna maszyna jest najpewniej zainfekowana niejednym złośliwym oprogramowaniem - chyba nie chcesz robić z niej przelewów?!
  3. Unikaj też logowania do konta w banku z komputerów z niezaktualizowanym oprogramowaniem – np. starymi wersjami przeglądarek internetowych czy antywirusów. To niebezpieczne nawet, jeśli urządzenie należy do Ciebie. Firmy tworzące takie programy robią, co mogą, żeby nadążać za oszustami, ale najnowsze zabezpieczenia umieszczają jedynie w często publikowanych aktualizacjach. Te przestarzałe są bardziej narażone na różnego rodzaju oszustwa!
  4. Publiczne sieci Wi-Fi również są źródłem zagrożenia – np. w restauracjach czy centrach handlowych. Nie wchodząc w skomplikowane szczegóły techniczne: warto wiedzieć, że będąc podłączonym do tej samej sieci co oszust, narażasz się na dość łatwe ataki przejęcia twojej transmisji oraz danych do logowania.

 

Pamiętaj: jeśli chcesz zalogować się do strony swojego banku, nie korzystaj z przesłanych linków i zawsze wpisuj pełen adres logowania. Na przykład: jeśli adres Twojego banku to www.bankxyz.pl, poprzedź go dodatkowo odpowiednim protokołem: https:// i wpisz pełny prawidłowy adres, który wygląda tak: „https://www.bankxyz.pl”.
Zwróć też uwagę na obecność ikony kłódki przy polu adresu w przeglądarce – jej obecność nie gwarantuje bezpieczeństwa, ale jej brak od razu zwiastuje problemy.

 

Czy zatem lepiej logować się do banku ze swojego telefonu?

Z tym także należy uważać. Po pierwsze: logowanie się do banku z publicznego Wi-Fi jest tak samo ryzykowne ze wszystkich urządzeń – zarówno laptopów, jak i tabletów i smartfonów.

Po drugie: weź pod uwagę co się stanie jeśli stracisz urządzenie. Aby zabezpieczyć się przed problemami, powinieneś używać kodu PIN lub hasła do zabezpieczenia ekranu, który po kilku nieudanych próbach skasuje całą pamięć urządzenia.

Niezależnie od tego zalecane jest kasowanie z pamięci przeglądarki internetowej danych logowania i innych spersonalizowanych informacji (np. cookies). Jeśli ktoś ukradnie Twój telefon, nie będzie mógł ich wykorzystać.

 

PODSUMOWANIE

1. Nigdy nie loguj się do banku z linku, który otrzymałeś w mailu.

2. Nigdy nie loguj się do banku z publicznie dostępnego komputera lub publicznego Wi-Fi.

3. Unikaj logowania się do systemu z niezaktualizowanej przeglądarki. Nie rób tego również wtedy, kiedy antywirus może być nieaktualny.

4. Jeśli do sprawdzania konta używasz smartfona, to kasuj z pamięci przeglądarki wszystkie spersonalizowane informacje.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation