Dlaczego „Wiosna2017” nie jest bezpiecznym hasłem?

Z każdym kolejnym rokiem mamy coraz więcej haseł i kodów: do serwisów społecznościowych, do kont pocztowych, do kart płatniczych, do stron banków.

Dlaczego „Wiosna2017” nie jest bezpiecznym hasłem?

Kilka tygodni temu opisywaliśmy tu przepis na bezpieczne hasło. Jedna z zasad mówiła w skrócie, że hasło powinno być... dziwaczne. Co to znaczy? Czemu błędem byłoby na przykład hasło „Wiosna2017”?

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Czym NIE może być Twoje hasło?

  1. Bezpieczne hasło nie powinno składać się jedynie ze słowa lub słów, które znajdują się w słowniku. Zamiast tego powinno być bezsensownym zlepkiem liter, znaków i cyfr.
  2. Dobre hasło nie może być łatwo kojarzone z Tobą – nie powinno być imieniem Twojego psa, miastem z którego pochodzisz czy nazwą ulubionej kapeli.

 

Jakie POWINNO BYĆ Twoje hasło?

  1. Bezpieczne hasło to hasło "dziwaczne" dla osoby z zewnątrz, czyli bezsensowny ciąg liter (małych i wielkich), znaków i cyfr.
  2. Bezpieczne hasło to takie hasło, którego nie da się łatwo skojarzyć z Twoją osobą.
  3. Bezpieczne hasło to hasło, którego nikomu, nigdy i nigdzie nie zdradzisz i którego nie zapiszesz sobie na kartce czy w telefonie.
Dlatego lepiej, żeby Twoim hasłem nie była „Wiosna2017”, a „FE3t$gZF2D”.

 

„Ale ja w życiu czegoś takiego nie zapamiętam!”

Napawa Cię przerażeniem to, że będziesz musiał zapamiętać zbiór bezsensownych znaków? Nie potrafisz zapamiętać nawet swojego numeru telefonu, a co dopiero wielu internetowych haseł?

Pamiętaj, że nie wszystkie Twoje hasła są równie ważne!
Jeśli ktoś włamie Ci się na konto w banku, to masz problem. Ale jeśli złamie jedynie hasło do forum wędkarskiego, na którym lata temu napisałeś jedno ogłoszenie o kupnie spławika – konsekwencje nie powinny być tak duże. Dlatego do tych drugich kont możesz mieć „luźniejsze” podejście – hasła mogą być nieco prostsze.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation