Dlaczego „Wiosna2017” nie jest bezpiecznym hasłem?

Z każdym kolejnym rokiem mamy coraz więcej haseł i kodów: do serwisów społecznościowych, do kont pocztowych, do kart płatniczych, do stron banków.

Dlaczego „Wiosna2017” nie jest bezpiecznym hasłem?

Kilka tygodni temu opisywaliśmy tu przepis na bezpieczne hasło. Jedna z zasad mówiła w skrócie, że hasło powinno być... dziwaczne. Co to znaczy? Czemu błędem byłoby na przykład hasło „Wiosna2017”?

 

Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?

Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?

Masz kartę kredytową, a chcesz wziąć kredyt? Czy Twoja karta kredytowa ma jakikolwiek wpływ na możliwość zaciągnięcia kredytu?

 

Czym NIE może być Twoje hasło?

  1. Bezpieczne hasło nie powinno składać się jedynie ze słowa lub słów, które znajdują się w słowniku. Zamiast tego powinno być bezsensownym zlepkiem liter, znaków i cyfr.
  2. Dobre hasło nie może być łatwo kojarzone z Tobą – nie powinno być imieniem Twojego psa, miastem z którego pochodzisz czy nazwą ulubionej kapeli.

 

Jakie POWINNO BYĆ Twoje hasło?

  1. Bezpieczne hasło to hasło "dziwaczne" dla osoby z zewnątrz, czyli bezsensowny ciąg liter (małych i wielkich), znaków i cyfr.
  2. Bezpieczne hasło to takie hasło, którego nie da się łatwo skojarzyć z Twoją osobą.
  3. Bezpieczne hasło to hasło, którego nikomu, nigdy i nigdzie nie zdradzisz i którego nie zapiszesz sobie na kartce czy w telefonie.
Dlatego lepiej, żeby Twoim hasłem nie była „Wiosna2017”, a „FE3t$gZF2D”.

 

„Ale ja w życiu czegoś takiego nie zapamiętam!”

Napawa Cię przerażeniem to, że będziesz musiał zapamiętać zbiór bezsensownych znaków? Nie potrafisz zapamiętać nawet swojego numeru telefonu, a co dopiero wielu internetowych haseł?

Pamiętaj, że nie wszystkie Twoje hasła są równie ważne!
Jeśli ktoś włamie Ci się na konto w banku, to masz problem. Ale jeśli złamie jedynie hasło do forum wędkarskiego, na którym lata temu napisałeś jedno ogłoszenie o kupnie spławika – konsekwencje nie powinny być tak duże. Dlatego do tych drugich kont możesz mieć „luźniejsze” podejście – hasła mogą być nieco prostsze.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation