Czy warto sprawdzać historię operacji na swoim koncie?

Oszuści potrafią korzystać z ukradzionej karty w bardzo umiejętny sposób. Jak sprawić, by mieć pewność, że nikt inny nie korzysta z Twojej karty?

Czy warto sprawdzać historię operacji na swoim koncie?

Tak, warto sprawdzać historię swoich operacji. Zdarza się, że oszuści korzystają z ukradzionej karty w niemal niewidoczny sposób, dokonując niewielkich zakupów. Skąd mogą mieć Twoją kartę?

Najprostszy sposób złodziei to zwykła kradzież i posługiwanie się kartą za pomocą płatności zbliżeniowych. Drugim sposobem jest kradzież numeru karty i kodu CVV, dzięki czemu można kupować rzeczy poprzez płatności internetowe. 

Jaki jest związek pomiędzy sprawdzaniem historii operacji na koncie a kradzieżą karty?

Co jakiś czas, najlepiej w ustalonym przez siebie wcześniej dniu, sprawdzaj historię z ostatnich dni. Koniecznie zwróć uwagę na płatności internetowe. Zdarza się, że złodzieje dokonują niewielkich zakupów, np. zamawiają jedzenie przez Internet lub kupują nową grę komputerową.

 

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Planujesz zakup nowego telefonu? Nie wiesz czy kupić go za gotówkę, czy zdecydować się na abonament? A może wziąć kredyt gotówkowy?

 

Co jakiś czas z Twojego konta znika pewna, nawet niewielka suma pieniędzy? Wydaje Ci się, że to nie Ty dokonałeś płatności? Jesteś pewny, że to nie jest stała opłata, np. za abonament telefoniczny? Prawdopodobnie stałeś się ofiarą kradzieży. Jeśli tak się stało, koniecznie zastrzeż kartę, nawet jeśli widzisz ją przed sobą.

 

 

Jak chronić się przed kradzieżą?

  • Kiedy płacisz kartą w sklepie, zawsze zasłaniaj wpisywany przez siebie numer PIN;
  • Podobnie rób podczas wypłaty pieniędzy w bankomacie;
  • Pod żadnym pozorem nie pozwól, by osoba przyjmująca płatność w barze lub restauracji, wyszła z Twoją kartą na zaplecze;
  • Przy płatnościach internetowych używaj tylko wiarygodnych i sprawdzonych serwisów;
  • Nie zapisuj numeru karty płacąc przez Internet. Poświęć kilka minut na wpisanie go za każdym razem, a wtedy Twoje dane nie powinny trafić w niewłaściwe ręce;

·   

PODSUMOWANIE

  1. Cykliczne sprawdzanie historii operacji na koncie może ochronić Cię przed utratą pieniędzy.
  2. Zwracaj uwagę na przelewy przez serwisy internetowe i potwierdzaj, że to Ty przelałeś pieniądze.
  3. Jeśli zauważyłeś, że ktoś posługuje się Twoimi pieniędzmi, zastrzeż swoją kartę.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation