Co to jest phishing?

Czym jest phishing i jak się przed nim chronić?

Co to jest phishing?
Mianem phishingu określamy metody podszywania się pod różnego rodzaju instytucje, np. banki, najczęściej w celu wyłudzenia prywatnych danych użytkowników lub zainfekowania ich komputerów złośliwym oprogramowaniem.

Z reguły oszuści po prostu wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomości przypominające oficjalną korespondencję mailową. Pamiętaj, żeby nie klikać w linki umieszczone w takich wiadomościach, ani tym bardziej nie "logować się" na witrynach, do których prowadzą!

Bankomaty to przeżytek?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy: weźmiesz kredyt gotówkowy czy zdecydujesz się na kartę kredytową? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze.

Jeśli otrzymałeś podejrzanego maila i masz jakiekolwiek wątpliwości, czy wysłał go do Ciebie bank – skontaktuj się z tą instytucją i zapytaj na infolinii.

Inną popularną metodą, którą uznaje się za phishing, jest przejmowanie kont na serwisach społecznościowych i wysyłanie z nich linków do stron ze szkodliwym oprogramowaniem, mogącym przejąć np. Twoje dane logowania.

Jeżeli dostałeś podejrzanego linka prowadzącego do nieznanej strony – nie klikaj w niego! Nawet, jeśli wysłał Ci go najlepszy przyjaciel.

 

Jak rozpoznać podejrzaną stronę, która próbuje udawać witrynę należącą do banku? Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation