Chcesz „mocne” hasło? Oto lekcja pierwsza mnemotechniki

Istnieje taki żart wśród specjalistów od bezpieczeństwa w sieci, że musiało minąć 20 lat, aby człowiek nauczył się trudnych do zapamiętania haseł, które komputer może odgadnąć w kilka sekund. Największy problem z zapamiętywaniem naprawdę dobrych haseł logowania jest taki, że… trzeba je właśnie zapamiętać. Tylko jak?

Chcesz „mocne” hasło? Oto lekcja pierwsza mnemotechniki

O tym, jakie błędy popełniają posiadacze kont internetowych oraz profilów na portalach społecznościowych, już pisaliśmy, a sprawę dokładnie naświetlił w wywiadzie nasz spec od bezpieczeństwa, Rafał Skoczylas. 

Co chwilę jednak pojawiają się informacje, że wyciekły czyjeś hasła (o tym również niedawno wspomnieliśmy). W tym tygodniu świat obiegł news, że młoda gwiazda muzyki i ekranu, Selena Gomez, padła ofiarą ataku hakerskiego. Dostęp do jej konta na Instagramie otrzymały osoby niepowołane, każda okazja jest więc dobra, aby przypomnieć, jakie są sposoby zapamiętywania wystarczająco skomplikowanych haseł logowania.

Mała powtórka, czyli najgorsze hasła

Ludzki umysł, szczególnie dzisiaj, przeciążony jest informacjami. Imiona, nazwiska, adresy, daty, hasła – nic dziwnego, że kiedy tylko jest taka możliwość, mózg szuka wsparcia. O ile staramy się nie mylić czyichś imion, bo nie wypada, to ułatwiamy sobie życie, używając tych samych haseł na kilku portalach. Czasami wybieramy najbanalniejsze, jak to tylko możliwe: daty urodzenia, imiona dzieci, ukochanych zwierząt, a nawet bzdurki typu „d*pa1234”.

Przypowieść o dobrym haśle

Minimalna ilość znaków to 8, ale im dłuższe hasło, tym lepiej. Powinno składać się z liter, cyfr oraz znaków specjalnych. W miarę możliwości należy je również zmieniać co kilka miesięcy. Trzeba również unikać haseł słownikowych, czyli takich, które znaleźć można w słownikach i encyklopediach. Nawet skomplikowane nazwy własne, jak na przykład imię potwora z ulubionej gry, nie są najlepszym pomysłem.

Wie o tym dobrze piszący te słowa, który kiedyś blokował swój komputer przy użyciu tytułu ulubionej gry wideo. Jakież było jego zdziwienie, gdy po przyjściu ze szkoły przed klawiaturą siedział jego młodszy brat, zadowolony z siebie, że udało mu się je odgadnąć. Cóż, chyba słowo „Diablo” nie było najgenialniejszym sposobem ochrony komputera.

Na pomoc przyjść może mnemotechnika.

Mnemotechnika – wspomagacz dla głowy

Krótko mówiąc mnemotechnika to technika pamięciowa ułatwiająca zapamiętywanie i przywoływanie informacji. Swoisty „wspomagacz” dla naszego mózgu. Żartobliwie można napisać, że najlepsza mnemotechnika to uczenie się swoich haseł od samego początku i powtarzanie go nieustannie, przez resztę swojego życia. Najmodniejsze są mnemotechniki dla dzieci, które usprawniają uczenie się, ale niektóre da się przełożyć na bezpieczeństwo w sieci.

Technik zapamiętywania jest mnóstwo, dlatego na początek wybraliśmy dwie takie, które najbardziej przydają się w kontekście logowania w Internecie.

Akronimy, czyli skrótowce

To jeden z najpopularniejszych sposobów zapamiętywania. Metoda polega na stworzeniu zupełnie nowego słowa, wyrażenia z pierwszych zgłosek lub liter innych wyrazów, które próbujemy zapamiętać.

Mamy dwa rodzaje akronimów. Pierwszy to te, które coś znaczą. , np. SKOK (czyli: skoczyć, wyskoczyć) jest tak naprawdę skrótowcem od Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Ze względu na to, że tworzą wyrazy słownikowe, nie są najlepszymi sposobami na tworzenie hasła.

Akronim nieznaczący jest o wiele lepszy. Mogą nim być na przykład pierwsze litery z imion Twoich ciotek – Grażyna, Ludwiga, Halina, Danuta, Barbara, czyli GLHDB. Oczywiście samo w sobie nie jest to najlepsze hasło, bo ma za mało znaków. Zakoduj więc coś jeszcze – za pomocą łatwych do zapamiętania przypadkowych cyfr lub dat. Załóżmy, że wybrałeś rok 1986. Po każdej literze z akronimu możesz wpisać jedną cyfrę z tej daty, możesz też (a nawet powinieneś) użyć małych i dużych znaków oraz jakiegoś znaku specjalnego. Lubisz hasztagi lub symbol dolara? Wychodzi więc coś takiego:


g1L9h8D6b#$
Prawda, że wygląda całkiem skomplikowanie?

Pozornie bezsensowny ciąg znaków

Ta mnemotechnika jest odwróceniem poprzedniej. Przyjmijmy, że wybrałeś zupełnie przypadkowy ciąg liter, cyfr i znaków, stosując jedną tylko kilka zasad: przeplatasz małe litery dużymi, używasz jednej cyfry i jednego znaku specjalnego. Przyjmijmy, że wyszło Ci coś w stylu: MdJn1NśIwK!. Rozłóż to na logiczne, ważne dla Ciebie zdanie. Kochasz swoją dziewczynę? Spróbuj więc zapamiętać to w ten sposób: Moja dziewczyna Jest numerem 1 Na świecie I w Kosmosie!

Przepis na bezpieczne hasło

Przepis na bezpieczne hasło [infografika]

4 zasady, dzięki którym zbudujesz bezpieczne hasło!

Oczywiście z wykrzyknikiem na końcu, bo przecież bardzo, ale to bardzo kochasz swoją dziewczynę, prawda? A pisząc serio – wymyśl znaczenie dla każdego znaku w Twoim haśle, bo chociaż hakerzy mają mnóstwo sposobów na ich łamanie, to nie mają jeszcze dostępu do jednego miejsca: Twojego umysłu.

Podsumowanie:

  • Hasło nie może być kojarzone z Tobą i nie powinno być wyrazem ze słownika czy encyklopedii!
  • Bezpieczne hasło powinno mieć od 8 do 12 znaków.
  • Szyfruj słowa za pomocą skrótów, cyfr i znaków specjalnych!
  • Twórz hasła w oparciu o skojarzenia, które dostępne są tylko Tobie. Hakerzy są cwani, ale jeszcze nie mają klucza do Twojego mózgu!
  • Jeśli „generujesz” hasło z przypadkowego ciągu znaków, spróbuj nadać mu znaczenie!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation