1/3 Polaków nie zmienia haseł do swoich kont. Jak wypadamy na tle Europy?

Bezpieczeństwo w sieci – czy Polacy stosują się do jego reguł?

Co trzeci Polak nie zmienia haseł do swoich kont

O zasadach bezpiecznego korzystania z internetu pisaliśmy już kilkukrotnie. Na podstawie rozmowy z szefem bezpieczeństwa FinAi, Rafałem Skoczylasem, sfomułowaliśmy nawet przepis na dobre hasło. W skrócie: musi być ono odpowiednio skomplikowane i różnić się od haseł do innych serwisów, z których korzystamy. Dobrze jest też raz na jakiś czas je zmieniać. Czy i w jakim stopniu do takich zasad stosują się Polacy?

Czy Polacy zachowują środki bezpieczeństwa w sieci?

Sprawdziła to Grupa Europ Assistance, która w marcu 2017 roku zleciła przeprowadzenie w sześciu europejskich krajach (Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Niemcy, Polska) badanie „Internauci w cyberprzestrzeni”. Co z niego wynika?

 

PPL_2red.png

Chcesz płacić mniej za kredyt?

Dowiedz się, jak to zrobić, poprawiając swoją ocenę kredytową. W darmowym poradniku Akademii FinAi nasi eksperci wyjaśniają tajniki tańszych ofert kredytowych!

 

 1. Co trzeci Polak rzadko lub nigdy nie zmienia swoich haseł. To drugi najgorszy wynik wśród przebadanych krajów. Najgorzej wypadli Włosi – 42% z nich nie zmienia haseł nigdy lub prawie nigdy. Najlepiej - Belgowie. U nich ten odsetek wyniósł 21%.
 2. 1/4 Polaków nie posiada antywirusa na swoich urządzeniach. Ci, którzy go mają, z reguły zabezpieczają nim swoje komputery (92%). Rzadziej: tablety (62%) i smartfony (58%). Gorzej pod tym względem wypadli jedynie Belgowie, a najlepiej Francuzi (tylko 17% z nich nie posiada antywirusów).
 3. 63% Polaków deklaruje, że do każdego konta ma osobne hasło. Reszta używa kilku haseł do wszystki serwisów, z których korzystają. Pod tym kątem dobrze wypadamy na tle innych krajów: innego hasła do każdej strony używa średnio 49% badanych Europejczyków.
 4. Jedynie 42% Europejczyków obawia się zagrożeń, które mogą ich spotkać w sieci. Najbardziej ostrożni są Hiszpanie – 65% z nich ma tę świadomość. Najbezpieczniej czują się Polacy – zagrożeń płynących z sieci w ogóle lub prawie w ogóle nie obawia się 3/4 z nas.
 5. Czego w internecie Polacy boją się najbardziej?
  - narażenia nieletnich na nieodpowiednie treści
  - nielegalnego wykorzystania danych osobowych
  - kradzieży danych osobowych (np. numeru karty)
  - kradzieży haseł i danych uwierzytelniających
A jak Ty odpowiedziałbyś na powyższe pytania? Jak często zmieniasz swoje hasła? Czy różnią się one od siebie pomiędzy różnymi serwisami?

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation