1/3 Polaków nie zmienia haseł do swoich kont. Jak wypadamy na tle Europy?

Bezpieczeństwo w sieci – czy Polacy stosują się do jego reguł?

Co trzeci Polak nie zmienia haseł do swoich kont

O zasadach bezpiecznego korzystania z internetu pisaliśmy już kilkukrotnie. Na podstawie rozmowy z szefem bezpieczeństwa FinAi, Rafałem Skoczylasem, sfomułowaliśmy nawet przepis na dobre hasło. W skrócie: musi być ono odpowiednio skomplikowane i różnić się od haseł do innych serwisów, z których korzystamy. Dobrze jest też raz na jakiś czas je zmieniać. Czy i w jakim stopniu do takich zasad stosują się Polacy?

Czy Polacy zachowują środki bezpieczeństwa w sieci?

Sprawdziła to Grupa Europ Assistance, która w marcu 2017 roku zleciła przeprowadzenie w sześciu europejskich krajach (Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Niemcy, Polska) badanie „Internauci w cyberprzestrzeni”. Co z niego wynika?

 

Zastrzeżenie karty - jak to zrobić?

Zastrzeżenie karty – jak to zrobić?

Jak najszybciej i najłatwiej zastrzec kartę płatniczą w razie jej zgubienia lub kradzieży?

 

 1. Co trzeci Polak rzadko lub nigdy nie zmienia swoich haseł. To drugi najgorszy wynik wśród przebadanych krajów. Najgorzej wypadli Włosi – 42% z nich nie zmienia haseł nigdy lub prawie nigdy. Najlepiej - Belgowie. U nich ten odsetek wyniósł 21%.
 2. 1/4 Polaków nie posiada antywirusa na swoich urządzeniach. Ci, którzy go mają, z reguły zabezpieczają nim swoje komputery (92%). Rzadziej: tablety (62%) i smartfony (58%). Gorzej pod tym względem wypadli jedynie Belgowie, a najlepiej Francuzi (tylko 17% z nich nie posiada antywirusów).
 3. 63% Polaków deklaruje, że do każdego konta ma osobne hasło. Reszta używa kilku haseł do wszystki serwisów, z których korzystają. Pod tym kątem dobrze wypadamy na tle innych krajów: innego hasła do każdej strony używa średnio 49% badanych Europejczyków.
 4. Jedynie 42% Europejczyków obawia się zagrożeń, które mogą ich spotkać w sieci. Najbardziej ostrożni są Hiszpanie – 65% z nich ma tę świadomość. Najbezpieczniej czują się Polacy – zagrożeń płynących z sieci w ogóle lub prawie w ogóle nie obawia się 3/4 z nas.
 5. Czego w internecie Polacy boją się najbardziej?
  - narażenia nieletnich na nieodpowiednie treści
  - nielegalnego wykorzystania danych osobowych
  - kradzieży danych osobowych (np. numeru karty)
  - kradzieży haseł i danych uwierzytelniających
A jak Ty odpowiedziałbyś na powyższe pytania? Jak często zmieniasz swoje hasła? Czy różnią się one od siebie pomiędzy różnymi serwisami?

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation